Новини

Касаційні «фільтри» чи обмеження доступу до правосуддя?

Серед основних напрацьованих Європейським судом з прав людини підходів до касаційного перегляду судових рішень є те, що право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати передбачуваним обмеженням, зокрема щодо умов прийнятності скарг.

Вказаними можливостями наша держава скористувалась сповна наповну та маючи цілком легітимні обмеження у вигляді строку касаційного оскарження та нереальні для сплати більшості населення 200 відсоткову ставку судового збору, ввела ще касаційні «фільтри», які фактично унеможливлюють, без сторонньої кваліфікованої правової допомоги, оскаржити судові рішення в касаційному порядку.

Введені в січні 2020 року «нові» підстави касаційного оскарження стали порятунком для суддів Верховного Суду, в той же час для учасників судового розгляду вони перетворились у головний біль. Але якщо ретельно вивчити та проаналізувати всі ці підстави, то можна таки їх подолати. Як це зробити йшлося у моїй лекції у ВША: «Як подолати касаційні фільтри у адміністративному судочинстві» 13.11.2020 року.